Home > Fachowiec-radzi > 22-jak-zabezpieczyc-markize-na-zime
Pomimo, że konstrukcja markizy wykonana jest w większości z aluminium i stali ocynkowanej odpornej na korozję nie powinniśmy zapominać o jej konserwacji. Podczas użytkowania na ramionach i wspornikach zbiera się kurz, który na przemian pod wpływem deszczu i słońca tworzy skorupę. Dlatego pod koniec sezonu jak i na jego rozpoczęcie należy:
- wszystkie elementy konstrukcyjne przetrzeć na mokro (np. wilgotną ścierką).
- elementy ruchome popsikać silikonem w spray?u. W przypadku skrzypienia pochodzącego z wnętrza ramion, należy silikon psiknąć do środka jak ramie jest złamane.
Przed zwinięciem markizy należy zwrócić szczególną wagę czy poszycie jest suche. Pomimo, że samo poszycie nie stanowi podłoża do rozwoju mikroorganizmów to jednak pod wpływem osiadłego na nim pyłu i innych zanieczyszczeń mogę rozwijać się grzyby lub mech, dlatego zaraz po deszczu, przed jej schowaniem należy:
? rozłożyć markizę i poczekać aż do całkowitego wyschnięcia tkaniny.
? usunąć z powierzchni markizy liście i owady, ponieważ w przeciwnym razie po jej zwinięciu na poszyciu mogą powstać trudne do usunięcia plamy.
Jeśli zauważymy na powierzchni tkaniny lekkie zabrudzenia możemy starać się je usunąć używając ścierki lub gąbki nasączonej wodą o temp. max. 30 st. C. z dodatkiem dostępnych
w handlu środków myjących (najlepiej płynów do prania delikatnych tkanin). Na zakończenie poszycie należy spłukać świeżą czystą wodą i wysuszyć.
Przestrzegając powyższych zaleceń możemy utrzymać markizę w dobrym stanie nawet 20 lat.
© 2024 r. DARIO Rabka Zdrój Wszelkie prawa zastrzeżone.